vineri, octombrie 09, 2009

Coreea de Sud U20 - Ghana U20

De la ora 17:30 ora Romaniei, are loc primul sfert de finala al Cupei Mondiale sub 20 de ani din Egipt, editia 2009, intre nationalele Ghanei si Coreei de Sud, pe stadionul Mubarak din Suez. Meciul se anunta a fi unul extrem de antrenant, prin prisma celor aratate de ambele combatante in precedentele 4 meciuri disputate in turneu. Asiaticii au inceput slab competitia, cu o infrangere in primul meci contra Camerunului, a urmat o remiza 1-1 contra Germaniei, pentru ca in meciurile decisive contra Statelor Unite si Paraguayului sa reuseasca victorii categorice la scor de neprezentare : 3-0. De cealalta parte, africanii au debutat cu 2 victorii in faza grupelor, 2-1 vs Uzbekistan, 4-0 categoric impotriva englezilor si o remiza 2-2 contra Uruguay-ului (dupa ce au condus cu 2-0), pentru ca in optimi sa depaseasca formatia Africii de Sud dupa 1-1 in timp regulamentar si 2-1 la finalul reprizelor suplimentare de prelungiri. Punctele forte ale celor 2 formatii sunt pe de o parte viteza si determinarea coreenilor, in timp ce de cealalta parte ghanezii exceleaza printr-o agilitate specifica si o tehnicitate individuala peste medie. Este interesanta si supraconfruntarea intercontinentala care pare a inclina balanta catre elevii lui Sellas Tetteh : in timp ce sud-coreenii au pierdut singurul meci la acest Mondial in fata unei reprezentante a continentului negru, nationala Ghanei are un palmares excelent contra formatiilor asiatice, in toate competitiile de la acest nivel de varsta inregistrand un bilant net favorabil, cu 5 victorii (UAE, Japonia, Iran, Kazahstan si Uzbekistan) si un singur rezultat de egalitate (China) in 6 intalniri precedente. Personal, tind sa cred ca si de aceasta data balanta va fi inclinata in favoarea talentatilor fotbalisti din Golful Guinei si merg cu incredere catre o victorie a acestora in timpul regulamentar.
PRONOSTIC: Ghana U20 @ SPORTINGBET by GALISANDRU